اوهام از سال 1378 توسط شهرام شعرباف (آهنگساز و خواننده) و به همراهی شاهرخ ایزدخواه (گیتار) و بابك ریاحی پور (باس) آغاز به كار كرد. موزیك اوهام تركیبی از سبك راك و موسیقی و سازهای ایرانی به همراه اشعار حافظ شاعر بزرگ ایرانی است. اوهام اولین آلبوم خود "نهال حیرت" را در تابستان سال 1378 در تهران ضبط كرد و به دنبال آن كمپانی موزیكی كه با گروه قرارداد چاپ آلبوم را بسته بود آلبوم را برای دریافت مجوز به وزارت ارشاد تحویل داد. وزارت ارشاد اسلامی از دادن مجوز به اوهام خودداری كرد و نهال حیرت را اثری غربی و فاقد استانداردهای قانونی خواند. پس از بارها تلاش بی نتیجه برای دریافت مجوز شركت موسیقی قرارداد خود را با اوهام كنسل كرد و آلبوم را به گروه باز گرداند.

در زمستان سال 1379 اوهام وب سایت اختصاصی خود را راه اندازی كرد و تمام آهنگهای نهال حیرت را به رایگان در اختیار شنوندگان خود گذاشت. موزیك اوهام به سرعت شروع به پخش شدن كرد و در مدت كوتاهی بسیاری از جوانان ایران با گروه راك ایرانی كه شعرهای حافظ را میخوانند آشنا شدند. موزیك اوهام همچنین واكنشها و فیدبك بسیار خوبی از خارج از ایران دریافت كرد و به گفته بسیاری از منابع خبری گروه به زودی تبدیل به سمبل موزیك راك مدرن ایرانی شد. در طی این مدت اوهام بارها و بارها برای چاپ آلبوم و یا اجرای زنده آن تلاش كرد ولی هربار همه این درخواست ها از سوی وزارت ارشاد رد شد. در زمستان سال 1380 اوهام اولین كنسرت خود را به صورت خصوصی در كلیسای روس ارتودكس در تهران برگزار كرد و آلبوم نهال حیرت را به طور كامل اجرا نمود ولی همچنان از اجرای كنسرت به صورت رسمی محروم بود. در پاییز 1381 اوهام وارد استودیو شد تا دو آهنگ جدید خود را بنام مجموعه "حافظ عاشق است" ضبط كند: دو آهنگی كه بعدا معلوم شد آخرین كارهای اوهام با اعضای اولیه خود بودند. "حافظ عاشق است" و "راه عشق" قبل از عید سال نو از طریق اوهام دات كام عرضه شده و به سرعت از سوی طرفداران و شنوندگان اوهام مورد استقبال قرار گرفتند (تنها در هفته اول این دو آهنگ بیش از15000باردانلودشدند.

در اولین ماههای سال 1382 بابك و سپس شاهرخ به دلایل شخصی تصمیم به ترك اوهام گرفتند: شاهرخ به كانادا مهاجرت كرد و بابك در آستانه ازدواج و تشكیل خانواده قرار گرفت. شهرام پس از مهاجرت و اقامت كوتاهی در كانادا به ایران بازگشت تا اوهام را به تنهایی ادامه دهد. پس از چند ماه آماده سازی و تشكیل گروهی برای اجرای زنده اوهام در بهار سال 1383 برای اجرای چند كنسرت به آلمان سفر كرد و در شهرهای برلین / هامبورگ و روستوك آهنگهای خود را اجرا كرد. استقبال و واكنش طرفداران اوهام و مطبوعات آلمان از این كنسرت ها بسیار عالی بود و انگیزه بیشتری برای فعالیت بیشتر به شهرام داد. این كنسرت ها همچنین فصل جدیدی را در موزیك زیرزمینی ایران گشود و نشان داد كه گروه های راك ایرانی قابلیت حضور در عرصه های بیت المللی را نیز دارا هستند. به دنبال بازگشت به ایران اوهام چند كنسرت دیگر نیز در تهران برگزار كرد (از جمله كنسرتی كه گروه به مناسبت روز جهانی ایدز و بصورت خیریه برگزار كرد). همزمان شهرام آهنگسازی و تولید آلبوم دوم را نیز دنبال میكرد ولی به دلایل مختلف امكان آماده سازی نهایی آن مهیا نمیشد.1

اواخر سال 1383 شهرام شروع به ضبط نهایی آهنگهایی كرد كه طی دو سال گذشته آماده و ضبط كرده بود و آلبوم جدید بنام "آلوده" در تابستان 1384 آماده شد.شركت "بم آهنگ" در كانادا چاپ و پخش آن در آمریكای شمالی و اروپا را به عهده گرفته است و "آلوده" اواخر آذر ماه 1384 به بازار عرضه خواهد شد. شهرام در حال حاضر در تهران مشغول آماده سازی گروه خود برای اجراهای زنده آتی بوده و كار بروی آلبوم بعدی را آغاز كرده است.این گروه در سال 1386  دو قطعه از آلبوم جدید رمیكس كه با بازنوازی آهنگ ها شروع میشود در سایت رسمی شان برای دانلود قرار داد..